Σχολικό Έτος 2017 - 2018

Γερμανικές γεύσεις

Γεύσεις γερμανικής κουζίνας

Στο πλαίσιο μίας δράσης που έλαβε χώρα στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας οι μαθητές της Στ τάξης είχαν τη δυνατότητα να συμμετέχουν σε ένα διαφορετικό μάθημα Γερμανικής Γλώσσας. Συγκεκριμένα, οι μαθητές παρασκεύασαν και δοκίμασαν, ίσως για πρώτη φορά, δημοφιλή πιάτα Γερμανικής κουζίνας, όπως Currywurst (ψητά γερμανικά λουκάνικα συνοδευμένα με μια γλυκιά και πικάντικη σάλτσα), Kartoffelsalat (πατατοσαλάτα), Brezel (αλμυρό κουλούρι), γιαούρτι με μαρμελάδα και Mϋsli (δημητριακά), Berliner (λουκουμάδες με γέμιση μαρμελάδας, κρέμας ή πραλίνας) και Waffeln (βάφλες με παγωτό)  με τη συνοδεία σπιτικής λεμονάδας.

Διάχυτος ήταν ο ενθουσιασμός των συμμετεχόντων μαθητών για την όλη διαδικασία.  Το παιδαγωγικό όφελος δε είναι σημαντικό, καθώς οι μαθητές ήρθαν σε άμεση επαφή με τη γερμανική κουζίνα, η οποία αποτελεί αναπόσπαστο στοιχείο πολιτισμού και κουλτούρας της ιδίας χώρας.

Σας παραθέτουμε μια ενδεικτική συνταγή, για να δοκιμάσετε και εσείς στο σπίτι.

Kartoffelsalat (πατατοσαλάτα)

Υλικά

• 2 κιλά πατάτες
  • 1 βάζο μαγιονέζα
  • 5 αυγά
  • 1 μεγάλο κρεμμύδι
  • 4 ξινά αγγουράκια , και ο ζωμός τους
  • 200 γρ λουκάνικα ή ζαμπόν
  • 1 κουτί σχινόπρασο
  • 100 γρ μπέικον
  • ½ κουτί κρέμα γάλακτος
  • 5 κ.γ μουστάρδα
  • 2 κ.σ. βούτυρο
  • 1 πρέζα ζάχαρη
  • 3 κ.γ. κύμινο
  • αλάτι, πιπέρι

Προετοιμασία

Βράζουμε τις πατάτες σε αλατισμένο νερό με το κύμινο για 20 λεπτά. Τις αφήνουμε να κρυώσουν, τις ξεφλουδίζουμε, τις κόβουμε σε φέτες και τις ρίχνουμε σ’ ένα μπολ.

Ενώ βράζουν οι πατάτες, βράζουμε τα αυγά για 5 λεπτά. Κατόπιν τ’ αφήνουμε να κρυώσουν. Ψιλοκόβουμε το κρεμμύδι, το μπέικον και τα λουκάνικα (ή ζαμπόν), τα σοτάρουμε με το βούτυρο και ύστερα τα προσθέτουμε στις πατάτες.

Ψιλοκόβουμε τα αγγουράκια. Κόβουμε τα αυγά σε λεπτά κομμάτια με τον κόπτη αυγών και έπειτα τα προσθέτουμε στο μπολ μαζί με το αλάτι, το πιπέρι, το σχινόπρασο, τα αγγουράκια και τη ζάχαρη. Ρίχνουμε λίγο ζωμό από τα ξινά αγγουράκια, τη μουστάρδα, τη μαγιονέζα και την κρέμα γάλακτος και ανακατεύουμε καλά. Αν θέλουμε ρίχνουμε και άλλο αλάτι και πιπέρι.

Επισκεφθείτε τους παρακάτω ιστότοπους και βρείτε τα Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία κάθε τάξης.

Α' Δημοτικού

Β' Δημοτικού