Σχολικό Έτος 2017 - 2018

Γαλλικές γεύσεις

Η γαλλική κουζίνα με τις πιο εξεζητημένες και εκλεπτυσμένες γεύσεις στον κόσμο, είναι αυτή που αποτέλεσε σημείο αναφοράς και έμπνευσης και επηρέασε καθοριστικά τις γευστικές επιλογές και συνήθειες παγκοσμίως. Από τα εμβληματικά μακαρόν, τα αγαπημένα κρουασάν, τις μπαγκέτες  και τις κρέπες, τα πολυβραβευμένα εστιατόρια, τα γκουρμέ πιάτα και τους φημισμένους σεφ, η γαλλική γαστρονομία εκφράζεται με άνεση μέσα από τα πολλά της πρόσωπα ,έχοντας επηρεάσει καθοριστικά τις τάσεις και τον χάρτη της παγκόσμιας γαστρονομίας.

Στα πλαίσια του μαθήματος της γαλλικής γλώσσας, οι μαθητές των τάξεων Ε1΄,Ε2΄και ΣΤ1΄, ΣΤ2΄του 7ου Δημοτικού Σχολείου Χαλκίδας, τη Δευτέρα 21 Μαΐου 2018 και Δευτέρα 4 Ιουνίου 2018 αντίστοιχα, έκαναν ένα γαστρονομικό ταξίδι συμμετέχοντας με διάφορα εδέσματα της γαλλικής κουζίνας που οι ίδιοι είχαν φτιάξει και τα οποία απόλαυσαν και μοιράστηκαν με τους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου.

Επισκεφθείτε τους παρακάτω ιστότοπους και βρείτε τα Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία κάθε τάξης.

Α' Δημοτικού

Β' Δημοτικού