Σχολικό Έτος 2018 - 2019

Ταξίδι στη γαλλική γαστρονομία

Αυτό που κάνει τη γαλλική γαστρονομία μοναδική είναι ότι πρόκειται για μια χώρα με μακρά γαστρονομική παράδοση και τεχνογνωσία, που ξέρει να δίνει αξία στο κάθε προϊόν ξεχωριστά και να αναδεικνύει τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του, μέσα από τις μεθόδους παραγωγής, τις συνταγές ,τις τεχνικές, την τελική παρουσίασή του, αλλά και τη στιγμή της απόλαυσης. Τα γαλλικά πιάτα, απλά ή περίτεχνα, χαρακτηρίζονται από έναν αριστοκρατικό συνδυασμό γεύσεων. Το να τρως καλά και ποιοτικά είναι ιδιαίτερα σπουδαίο για τους περισσότερους Γάλλους, οι οποίοι ξοδεύουν απίστευτο χρόνο μιλώντας για κατανάλωση φαγητού.

Οι μαθητές των τάξεων E1’,E2’,ΣΤ1΄και ΣΤ2΄του 7ου Δημοτικού Σχολείου Χαλκίδας, τη Δευτέρα  10 Ιουνίου 2019, έκαναν μία μικρή γιορτή γαστρονομίας συμμετέχοντας με ποικίλα εδέσματα της γαλλικής κουζίνας που οι ίδιοι είχαν φτιάξει και τα οποία απόλαυσαν και μοιράστηκαν με τους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου.

Επισκεφθείτε τους παρακάτω ιστότοπους και βρείτε τα Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία κάθε τάξης.

Α' Δημοτικού

Β' Δημοτικού