«Το τόξο του Οδυσσέα»

Η Ελληνική Ομοσπονδία Τοξοβολίας με την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας φέρνει το άθλημα στα σχολεία με το πρόγραμμα «Το τόξο του Οδυσσέα». Ένα άθλημα με βαθιές ρίζες στην ιστορία και τον πολιτισμό μας, από την εποχή του Οδυσσέα, παρουσιάζεται στους μαθητές ως μια δραστηριότητα που απαιτεί ακρίβεια, αυτοσυγκέντρωση, επιμονή, διάθεση για βελτίωση. Ενισχύει την αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση των μαθητών, ενθαρρύνοντάς τους να αναπτύξουν τις δεξιότητές τους και να ξεπεράσουν τα προσωπικά τους όρια. Στα πλαίσια του προγράμματος υποδέχτηκε στο σχολείο μας τον προπονητή σκοποβολής του Συλλόγου «Ιπποβότες», κύριο Βασίλη Χριστοδούλου και από την Ομοσπονδία Τοξοβολίας την κυρία Μαρία Αναστασίου. Πρόσφεραν στα παιδιά μια ωραία εμπειρία γνωριμίας με το άθλημα .