Allez les …crêpes!

Το 7ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας γιορτάζει την Υπαπαντή του Χριστού, η οποία στη Γαλλία ονομάζεται Chandeleur και γιορτάζεται στις 2 Φεβρουαρίου με έναν ιδιαίτερο τρόπο. Κάθε χρόνο λοιπόν αυτή την ημέρα, κατά την παράδοση, σε κάθε σπίτι της Γαλλίας αναβιώνει το έθιμο της παρασκευής κρέπας. Για αυτόν τον λόγο, οι μαθητές των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων του σχολείου, με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού των Γαλλικών Ευαγγελινού Μαρίας, συνέλεξαν πληροφορίες για την ιστορία της κρέπας, τις σχετικές παραδόσεις και  τις συνταγές της, οργανώνοντας μια ημέρα ‘’à la française παρουσιάζοντας τες μέσα από όμορφες εργασίες. Στη συνέχεια, τα παιδιά γεύτηκαν τις κρέπες που τα ίδια είχαν φτιάξει με τη βοήθεια των γονιών τους και είχαν φέρει στο σχολείο προκειμένου να γιορτάσουν την ημέρα αυτή.

Έκθεση εικόνων