Επίσκεψη στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Χαλκίδας

Την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2024 οι μαθητές του Α2 τμήματος επισκέφτηκαν τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Χαλκίδας  και  με την καθοδήγηση του προσωπικού της βιβλιοθήκης, συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Πού πάνε οι λέξεις όταν δεν τις ακούμε πια; Παντού, πουθενά ή όπου να ΄ναι»;  Ο στόχος  της επίσκεψης ήταν η  εξοικείωση των μαθητών με τον  χώρο της  βιβλιοθήκης, την ανάγνωση και  το βιβλίο. Οι μαθητές μέσα από δημιουργικές δραστηριότητες  έφτιαξαν ιστορίες και «ταξίδεψαν» μαζί με τις λέξεις… Όταν ολοκληρώθηκαν οι δράσεις  επισκεφτήκαμε  τον Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου και στη συνέχεια επιστρέψαμε στο σχολείο μας.